شنبه, 16 آذر 1398
رو عنوان : شهردار ساوه:
عنوان : تمام پروژه های شهری باید با اصول پدافند غیرعامل همسو باشند
تاريخ :
 ۱۳۹۸/۰۹/۱۲ 
ساعت : ۱۲:۲۳:۵۲

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

شهردار و رئیس ستاد مدیریت بحران شهرداری ساوه، گفت: همه طرح‌ها و پروژه‌های عمرانی و خدماتی  در شهر باید با اصول پدافند غیر عامل همسو بوده و همخوانی داشته باشد.

به گزارش نارستان، مهندس سید مهدی حسینی در جلسه ستاد مدیریت بحران شهرداری ساوه، افزود: هدف اصلی از تشکیل این ستاد  ایجاد هماهنگی و وحدت رویه و نیز انجام تعاملات به موقع و کارآمد درون و برون سازمانی با سایر سازمانها، واحدها و ارگانهای مرتبط جهت خدمت رسانی بهتر و بیشتر به شهروندان  به صورت اصولی در مراحل چهارگانه مدیریت بحران یعنی پیش بینی و پیشگیری، آمادگی مقابله و بازسازی و بازتوانی است.
وی ادامه داد: ستاد مدیریت بحران شهرداری ساوه در حال حاضر سعی دارد، با بررسی مخاطرات شهری و تهدیدات و عوامل بحران زا اعم از طبیعی و انسان ساخت، با طبقه بندی و طرح آنها در کارگروههای تخصصی مربوطه ، نسبت به ارایه راهکار و پیگیری رفع آنها بپردازد.

مهندس حسینی با تاکید بر لزوم تعامل بین مدیریت بحران شهرداری با ستاد بحران شهرستان، گفت: شهر ساوه به دلیل موقعیت جغرافیایی و واقع شدن در پست ترین نقطه استان به لحاظ ارتفاع در خط بحران سیل قرار دارد لذا باید پیش بینی های لازم در این زمینه صورت گیرد.
وی تصریح کرد: لازم است تا نسبت به کانال های موجود هدایت آب های سطحی و سیلاب های سطح شهر، بازنگری لازم صورت گیرد زیرا با توجه به رشد فیزیکی شهر ساوه دیگر کانال های قدیمی ظرفیت هدایت این میزان آبهای سطحی و سیلاب های شهری را ندارند و باید در بودجه سال ۹۹ اعتبار لازم برای این مهم پیش بینی شود.

شهردار ساوه یادآور شد: همچنین باید کانال های درون شهری به صورت استاندارد و سرپوشیده باشد تا بتوانیم از فضاهای  مفید سطح آن نیز در جهت رفاه شهروندان استفاده شود.
وی  مناسب سازی معابر شهری برای معلولان را نیز ضروی دانست و اظهار داشت: ما وظیفه داریم تا فضای شهری را برای حداقل های جامعه ببینیم تا همه اقشار جامعه به ویژه معلولین عزیز نیز بتوانند از خدمات و مبلمان شهری استفاده کنند.
مهندس حسینی اجرای طرح  زیباسازی در خیابان‌های شهر را اقدامی مطلوب دانست و گفت: اجرای این طرح با استقبال مردم مواجه شده  لذا لازم است تا این طرح تداوم یابد اما در کنار آن  باید به مناسب سازی محیط سطح شهر برای تردد آسان همه اقشار به ویژه معلولان و نابینایان توجه شود.

وی ابراز داشت: ستاد مدیریت بحران شهرداری در  نوروز امسال سیل را تجربه کرد بنابراین بر اساس تجربه کسب شده باید آماده باشیم تا هم اینک در اماکنی که احتمال خطر بیشتراست تدابیر لازم اندیشیده شود و در مناطق بالادست و خارج از محدوده شهری، خطرات به مسئولان ذیربط گوشزد شود تا مردم در معرض تهدید قرار نگیرند.
شهردار ساوه با بیان اینکه تمامی ماشین‌آلات باید در حداکثر آمادگی کامل باشند و همه  اورهال شوند، افزود: در کنار بحران های طبیعی باید  به بحران‌های اجتماعی نیز توجه داشته باشیم بطوری که در تمامی طرح ها و پروژه‌های شهری موضوع پدافند غیرعامل دیده شود.

وی تصریح کرد:  با توجه به  مشکلات اقتصادی کشور هم اینک بیشتر  مردم و ادارات درگیر بحران مالی هستند و ما نیز در شهرداری ساوه در حال نزدیک شدن به وضعیت  خط قرمز بحران مالی هستیم و مدیران شهری باید این بحران را پیش از گرفتار شدن احساس کنند.
در این جلسه مشکلاتی از جمله اﺳﺘﻬﻼك ﻣﺎﺷﻴﻦ آﻻت سنگین شهرداری، ساخت و سازهای غیر مجاز در بستر رودخانه ها، عدم آمادگی سالن بحران، نبود نردبان بلند آتش نشانی، فرسوده شدن آمبولانس ها و برخی کمبود ها مورد بررسی قرار گرفت.

ایجاد یک کیلومتر سیل بند، احداث 800 متر کانال، حفر 19 چاه در اماکنی که مشکل آب سطحی داشتند، احداث 180 متر کانال سنگی، آماده سازی یک هزار قطعه قبر بخشی از اقدامات انجام شده توسط این ستاد در سالجاری عنوان شد.
در ادامه این جلسه  چهار کارگروه تخصصی ایمنی، آتش نشانی و امداد و نجات، تدفین ، کنترل سیلابهای شهری و هشدار و اطلاع‌رسانی گزارشی از اقدامات صورت گرفته ارائه کردند.


بازگشت           چاپ چاپ          نظر دهی به خبر نظر دهی به خبر

پورتال شهرداری ساوه

DOURAN Portal V4.0.4.0

V4.0.4.0